Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska
Wielki Czwartek

”Weszliśmy również w milczenie, aby Słowo, które usłyszeliśmy wydało w naszych sercach owoce.”

Wielki Czwartek

Giezkowo
01.04.2021

W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach odprawia się liturgię Wieczerzy Pańskiej.  Uroczystą Mszę Świętą sprawujemy na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Jezus Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Podczas Mszy, po czterdziestu dniach odśpiewaliśmy hymn „Chwała na wysokości Bogu” i po raz ostatni zadzwoniły wszystkie dzwony, zamilkną one aż do Liturgii Paschalnej. Teraz wchodzimy w czas milczenia. Ważnym znakiem jest obrzęd Mandatum, czyli obmycie nóg dwunastu mężczyzn. Tak samo Jezus uczynił w czasie Wieczerzy z uczniami, kiedy umył im nogi na znak, że kapłaństwo jest służbą dla drugiego. Ostatnim momentem jest przeniesienie Ciała Jezusa do Ciemnicy, gdzie będzie On adorowany do rozpoczęcia Liturgii Męki Pańskiej Wielkiego Piątku. 

Nasza Wspólnota do Triduum Paschalnego przygotowywuje się już od początku Wielkiego Postu. W czasie prób śpiewu uczyliśmy się pieśni wielkopostnych i hymnów. W Wielki Czwartek odśpiewaliśmy „Sław Języku Tajemnice”.  W ostatnim czasie kilku braci spośród nas zajęło się przygotowywaniem liturgii  w porozumieniu z księdzem Rafałem, który przewodniczył liturgii tego dnia. W Wielkim Tygodniu: w Środę i Czwartek odwiedził nas ksiądz Andrzej Sołtys, który pojednał nas z Bogiem podczas Sakramentu Pokuty.

W dzisiejszym dniu byliśmy rozdzieleni do różnych zadań. Niektórzy zajęli się pracą w kuchni, inni robili porządki w domu i w obejściu. Tak minął nam czas do południa. Po obiedzie natomiast udaliśmy się zakończyć nasze prace i nastąpiła chwila wolnego czasu, kiedy mogliśmy podejść do drugiego i podzielić z nim reakcje, przeprosić go lub podziękować. Poprzez takie zachowanie przygotowywaliśmy nasze serca, aby lepiej wejść w czas Triduum Paschalnego i przeżyć je w atmosferze rodzinnej.

Liturgię przeżyliśmy w gronie przyjaciół, którzy często odwiedzają nasz dom i są dla nas wsparciem. Jak wcześniej zostało wspomniane Mszy Świętej przewodniczył ks. Rafał, który również wygłosił do nas kazanie pokazując nam, że do kaplicy przychodzimy się modlić, a wychodzimy po to, aby nieść miłość w nasze życie. Mszę koncelebrował również nasz brat ks. Piotr. Po przeniesieniu Ciała Jezusa do „Ciemnicy” rozpoczęliśmy indywidualną adorację. Weszliśmy również w milczenie, aby Słowo, które usłyszeliśmy wydało w naszych sercach owoce.

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2024. All Rights Reserved. Designed by &