Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska

Dziękujemy Ci święty Janie Pawle II

Tegoroczna Niedziela Miłosierdzia była dniem szczególnym w historii Kościoła i ludzkości. Otrzymaliśmy dwóch nowych świętych w niebie, którzy nam są szczególne bliscy. Dla całej naszej Wspólnoty, a zwłaszcza dla Polski wyjątkowym wydarzeniem i darem była kanonizacja papieża Jana Pawła II. Z domu macierzystego w Saluzzo był zorganizowany wyjazd młodych ze Wspólnoty do Rzymu, gdzie na Placu św. Piotra mogli uczestniczyć w Mszy kanonizacyjnej. U nas, w Polsce, spotkaliśmy się z tej okazji w naszym domu w Jastrzębiu Zdroju, który to właśnie nosi imię Jana Pawła II. Po raz pierwszy w historii Wspólnoty stało się tak, że jakiś z naszych domów został otwarty za życia świętego patrona (2002 rok), po jego odejściu, do domu Ojca, świętował jego beatyfikację, a w krótkim czasie także kanonizację. Właśnie z tego powodu dzień ten był wyjątkowy, i już w dniach poprzedzających to święto, czuć było inny klimat w pracy i przyjaźni między chłopakami i rodzicami, którzy pomagali przygotować wszystko na tę wielką uroczystość.
W najróżniejsze wykonywane prace wkładaliśmy dużo serca i wszystko razem stawało się modlitwą. Momentami czuliśmy dużą bliskość tego wielkiego człowieka, papieża i świętego, który w swoim życiu miał wiele momentów krzyża i cierpienia, a które zawsze oddawał Bogu Ojcu, ufając mu bezgraniczne. W nagrodę wszyscy, którzy go spotykali, otrzymywali uśmiech i radość zmartwychwstania, nadzieję i miłość pochodzące z przyjaźni z Bogiem. Dlatego też właśnie poświęcenie i trud, które trzeba było ponieść wyrzekając się czasu wolnego i trochę snu, przychodziły o wiele łatwiej niż zwykłe.
W samym dniu kanonizacji, wszystko było przygotowane. Wkoło domu dużo kwiatów, porozwieszane licznie flagi, dwie wielkie jadalnie dla gości, nowe ogrodzenie z napisem: DOM ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II…, oraz najważniejsze – kaplica. Stary magazyn, który przerobiliśmy w piękną kaplicę, miejsce gdzie odbywały się najważniejsze momenty spotkania! Nikt z nas nie przypuszczał, że kiedyś na tym miejscu będzie kaplica, nawet nikt tego nie planował! Zaczęliśmy z myślą, aby zrobić tam miejsce na jadalnię. Jednak z biegiem czasu wykonywanych prac, krok po kroku, Duch Święty pokazywał, że ma inny plan! Opatrzność Boża postarała się o to, żeby niczego nam nie zabrakło i do ostatniego dnia nas prowadziła!
Razem z rodzicami i przyjaciółmi Wspólnoty, którzy zjeżdżali się od samego rana, obejrzeliśmy transmisję Mszy z Placu św. Piotra, po której czuć było wzruszenie i wielką radość z tego, że mamy dwóch nowych świętych, a zwłaszcza z świętego Patrona naszego domu i Ojczyzny. Przed Mszą św. celebrowaną przez księdza Jana, odmówiliśmy różaniec. Ksiądz Jan poprowadził nas przez ten dzień. Na samym początku Mszy św. mówił nam o znaczeniu zaufania, jakie św. Jan Paweł II miał do Boga Ojca i do Ran Jego Syna. Tym, co nas szczególnie dotknęło w jego kazaniu było to, że każdy człowiek jest iskrą Bożego Miłosierdzia, i że każdy człowiek jest dla Boga istotny, a św. Jan Paweł II pokazywał to całym swoim życiem. Niósł Miłosierdzie Boże wszystkim, będąc zawsze blisko tych, których spotykał, a szczególnie tych, którzy byli najsłabsi i bezbronni. Właśnie z tego powodu już za życia był uważany za świętego, a wielu spośród tych, którym okazał miłosierdzie, nawróciło się dzięki jego życiu i przykładzie wiary. Teraz, w tym szczególnym dniu, samej Niedzieli Miłosierdzia, o której obchodzenie nas poprosił, i w której wigilię wstąpił do Domu Ojca, została uroczyście potwierdzona przez Kościół jego świętość! Ten przepiękny dzień jest błogosławieństwem Boga Ojca dla wszystkich, ale i wołaniem o to, byśmy naśladowali przykład życia świętego papieża.
Po Mszy św. i obiedzie, który wspólne przygotowali rodzice i chłopcy, kontynuowaliśmy spotkanie modląc się wspólnie Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której nastąpił piękny moment adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adorację tę poprowadził ks. Jan. Było to wspaniałe spotkanie się z obecnym wśród nas żywym Bogiem i z Jego Miłością, moment wdzięczności i uzdrowienia.  
Po tym radosnym spotkaniu, śpiewając i tańcząc, wspólnie cieszyliśmy się naszym patronem, który na pewno cieszył się razem z nami w niebie! Spontanicznie nastał też moment podzielenia, kiedy to Slaven i Jacek w zwykły sposób, po wspólnotowemu, opowiedzieli o tym, czego doświadczyli w ostatnim czasie. Tym wzruszającym momentem zakończyliśmy ten dzień, który na zawsze zapisał się w naszych sercach. Z wielką wdzięcznością za dar jego życia i przykład wiary, polecamy naszemu świętemu Janowi Pawłowi II cały świat, a szczególne naszą wielką Rodzinę Cenacolo! Niech ten patron rodziny, oręduje w niebie za nami, abyśmy zawsze byli zdolni tak jak on, odpowiadać na znaki czasu i wołanie Ducha Świętego!

                                                          Dzięki, dzięki, dzięki!

 PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2024. All Rights Reserved. Designed by &