Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska

Radość Zmartwychwstania w Chorwacji

Z wielką radością chcemy podzielić się z Wami naszymi wrażeniami i przeżyciami ze spotkania rodziców we Vrbovcu. Zapewne wiadome jest to, że Wspólnota, zaraz po wyjściu poza granice Włoch, od razu zaczęła funkcjonować w Chorwacji. Tak więc Wspólnota jest obecna w Chorwacji już 23 lata. Można było się o tym przekonać właśnie na tym spotkaniu, na które przyjechało bardzo wiele rodzin z całej naszej części Europy. Oprócz rodziców z Chorwacji, przybili także ci ze Słowacji, Węgier, Słowenii, Serbii, Macedonii… Także z Polski przyjechało kilka rodzin aby móc wspólnie się modlić i radować spotkaniem ze swoimi dziećmi.

Spotkanie było bardzo dobrze przygotowane, program był prosty i bardzo żywy, jak i również wypełniony modlitwą i radością, katechezami i świadectwami. W sobotę, po wstępnym słowie ks. Ivana i modlitwie Różańca świętego, mieliśmy zaszczyt i radość gościć po raz kolejny naszego dobrego przyjaciela J.E. ks. bpa Vjekoslava Huzjak, biskupa diecezji Bjelovar-Križevci. Centralnym momentem dnia była Msza Święta, podczas której ks. biskup mówił bardzo dużo o tym że wszyscy jesteśmy członkami wielkiej Bożej rodziny, to jest Kościoła Świętego. Każdy z nas ma w nim swoje miejsce i wszyscy jesteśmy równi wobec Boga, jako członki tego mistycznego ciała, którym właśnie jest Kościół; nigdy nie możemy zapomnieć tej prawdy. Dalej ks. biskup życzył wszystkim pięknego i owocnego spotkania. Popołudniu kontynuowaliśmy, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia, po której była chwila adoracji Najświętszego Sakramentu. Poprowadził nią ks. Massimo, który przybył z Saluzzo razem z kilkoma braćmi konsekrowanymi naszej Wspólnoty.

Po adoracji otrzymaliśmy przepiękny dar! Za pomocą internetu połączyliśmy się z Matką Elvirą i ks. Stefano , którzy wraz z grupą młodych pozdrowili nas z domu formacyjnego w Pagno. Chór, który przez całe spotkanie prezentował wysoki poziom, przygotował i zaśpiewał piękną piosenkę, a potem wszyscy obecni, ponad pól tysiąca osób, pozdrowiliśmy naszą Matkę machając balonami we wszystkich kolorach. Był to piękny moment ogromnej radości i wdzięczności dla naszej Matki Elwiry, a uśmiech i zachwyt widoczne na jej twarzy umocniły jeszcze raz naszą wiarę.

Od razu po tym odbyła się prezentacja książki „ Abbraccio” (Przytulenie), która na dniach została wydana w Chorwacji. Ksiądz Ivan przybliżył całą historię Wspólnoty i Matki Elwiry, dzieląc się tym co przeżył będąc przez długi czas we Włoszech. Następnie dr. Matačić z wydawnictwa „Verbum” opowiedział o tym co go najbardziej dotyka w historii i spotkaniu z naszą Wspólnotą i Matką Elwirą. W bardzo piękny, oryginalny i nie spotykany dla nas dotąd sposób dr. Matačić powiedział jak ważne jest wydawanie tej biografii dla nas chrześcijan i nie tylko. Kolejnym punktem spotkania było świadectwo życia ks. Massimo. Mówił o całym swoim życiu i o spotkania z Matką Elwirą, potwierdzając niejako to wszystko co mogliśmy wcześniej od niego usłyszeć.

Dalszy czas do kolacji przeznaczony był na przedstawienia i tańce jakie przygotowali rodzice z Zagrzebia razem z chłopakami ze Wspólnoty. Był to wspaniały moment, w którym rodzice i chłopcy dawali świadectwa poprzez edukacyjne przedstawienie mówiące o problemach współczesnej rodziny i o darze Wspólnoty dla nas. Wieczorem, na sam koniec dnia, chłopcy i dziewczęta z domów w Chorwacji odegrali spektakl „Z ciemności do światła”. Jest to pierwszy wspólnotowy spektakl, utworzony przez młodzież Wspólnoty już ponad 25 lat temu. Mówi on o historii młodego człowieka, jego poszukiwaniach problemach w rodzinie, i innych doświadczeniach aż do upadku w piekło narkotyków, z którego potem wychodzi po spotkaniu się ze Wspólnotą.

IMG 6642 1Pięknie śpiewanie piosenki naszego chóru, śliczne stroje, tańce, ogromna radość i wzruszenie, przede wszystkim po momentach, w których młodzież opowiadała o swoim życiu – wszystko to było wielkim darem i radością dla każdego, a tym samym wzmocnieniem w wierze oraz nadzieją dla nowych rodziców.

Niedziela również była przepełniona modlitwą, tak jak to jest na każdym naszym spotkaniu. Po różańcu, ks. Ivan przygotował wszystkich na to, co nas czeka tego dnia. Mówił tez pięknie do rodziców, którzy są dopiero na początku tej wspólnotowej drogi, i być może na spotkaniu nie wszystko poszło tak jak by chcieli. Podkreślił, że w tym wszystkim co ich spotyka najważniejszą rzeczą jest zaufać Panu Bogu, który jest dobrym Ojcem i troszczy się o każdego. Właśnie, z tego powodu Wspólnota zgromadziła rodziców i dzieci, by razem mogli przeżyć te dwa dni na modlitwie, chociaż wiemy, że często jest jeszcze wiele trudności i problemów do pokonania. To wszystko jednak jest częścią wspólnej drogi, i jeśli tylko zaufa się Bogu i Wspólnocie to wtedy wspólnymi siłami można pokonać wszelkie trudności.

Słuchając i rozmyślając nad tym przygotowaliśmy się do najważniejszego momentu dnia, czyli niedzielnej Mszy świętej rozpoczynającej Wielki Tydzień. We wprowadzeniu do Mszy ks. Ivan przybliżył jeszcze raz to wszystko co nas czeka po tej drodze, którą kroczyliśmy w tym Wielkim Poście. Radosnym śpiewem Hosanna rozpoczęła się Msza święta, na którą chłopaki z domu w Biogradze przygotowali gałązki oliwki, którymi pozdrawialiśmy przychodzącego Jezusa – Króla. Następnie ks. Massimo w swym kazaniu przybliżył tajemnicę krzyża, którego często nie rozumiemy i chcemy od niego uciec. Ale to właśnie krzyż prowadzi nas do tego co najważniejsze, czyli do blasku Zmartwychwstania. Tylko przez krzyż możemy dojść do zmartwychwstania, co oznaczy dalej spotkanie się z żywym Bogiem, Jezusem Chrystusem. W tym wszystkim, mówił ks. Massimo, musimy odnaleźć radość. Noszenie krzyża z radością i z miłością jest dla nas wyzwaniem, ale jest to możliwe jeśli zostawimy przestrzeń Jezusowi, by nas On nam pomagał, prowadził i umacniał.

IMG 6728 1Popołudniu po Koronce do Bożego Miłosierdzia, ks. Ivan zakończył spotkanie. Prawdziwym umocnieniem dla każdego były jego słowa kierowane do rodziców, młodzieży z Wspólnoty, ex-ów, przyjaciół… Ks. Ivan zaprosił nas wszystkich, byśmy stawali się coraz bardziej wspólnotą modlitewną, byśmy nawet w zwykłych, osobistych spotkaniach, zaczyniali wszystko modlitwą, i by wszystko stawało się modlitwą – wtedy nie musimy się bać niczego i nikogo. Spotkanie zakończyliśmy wielkim tańcem – cała hala radośnie zatańczyła, co było wielkim znakiem Bożej obecności wśród nas.

Dziękujemy Panu Bogu za ten wielki dar spotkania i za wszystkie piękne momenty modlitwy i przyjaźni jakie przeżyliśmy w tych dniach.

 PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2023. All Rights Reserved. Designed by &