Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska
Wiadomości z Kostaryki

”Dziękujemy Panu,
który pozwolił Wspólnocie
dotrzeć również do tej ziemi”

Wiadomości z Kostaryki

Kostaryka, Pacuarito
Bractwo „Pani Królowej od Aniołów”


Oto jesteśmy teraz na początku czwartego roku w Kostaryce. 13 maja obchodziliśmy trzy lata domu w tym kraju, który przyjął nas z miłością, hojnością, ale przede wszystkim modlitwą. Ten ostatni rok był szczególnym czasem. Czasem pięknym, a czasem trudnym, który łączył nas jako rodzine, sprawiał, że uklęknęliśmy, ale też nauczył nas wiary.

Po kilku miesiącach od zakończenia kolokwi od jakiegoś czasu wracamy, aby powitać młodych ludzi w naszym braterstwie, po okresie kwarantanny. To był dla nas najlepszy prezent, że mogliśmy ponownie otworzyć drzwi i powitać życie. To oczekiwanie nauczyło nas dziękować za dar życia i dar Wspólnoty!

Jednak nie poddaliśmy się, w rzeczywistości, po tym szczególnym czasie, wzmocniliśmy się i wstaliśmy za sprawą Święta Życia. Zaprezentowaliśmy kilka filmów z hasłem „Mówię Tobie, wstań!”. To był dla nas dar, że mogli dać coś naszego, aby ożywić święto. Te dni jedności między nami doprowadziły nas z powrotem do piękna rzeczy zrobionych razem. Czasami z radości, a czasem w poświęceniu, ale z miłością i radością! Tegoroczny temat szczególnie poruszył nasze serca, dając nam tę pewność miłości Jezusa, który jest zawsze przed nami. On nam przebacza, dając nam rękę podnosi nas i daje nam siłę, aby podążać tą drogą!

W tym okresie, podobnie jak w wielu innych krajach, my również nie mogliśmy przyjmować Eucharystii i odprawiać Mszy Świętej. Największym darem było otrzymanie doczesnej posługi Eucharystii, która pozwoliła nam nadal przyjmować Jezusa w każdą niedzielę! Dziękujemy naszemu biskupowi i naszej diecezji za ich wielkie zaufanie i troskę o nas. A jeszcze tydzień temu kapłani mogą wreszcie powrócić do odprawiania Mszy Świętej we Wspólnocie!

Z upływem czasu dom powoli rośnie i nabiera kształtu. Opatrzność w czasie Bożym zbliża się i pozwala nam rosnąć, tworzyć nowe projekty, rozszerzać przestrzenie domu, w skrócie … Nie brakuje pracy!

Zaledwie kilka miesięcy temu zasadziliśmy tysiąc kolejnych roślin kawowych, jeden z najbardziej znanych produktów eksportowanych do Kostaryki. Obecnie jeden z naszych największych projektów, w sumie dwa tysiące roślin! Projekt, o którym marzyliśmy od czasu przybycia do tego kraju, który po pewnym czasie Bóg umożliwił dzięki miłości i hojności przyjaciół domu. Ten projekt daje dużo pracy, ale przede wszystkim dużo satysfakcji! To były miesiące ciężkiej pracy, ponieważ nasz dom znajduje się na górze. Więc ziemia nie jest płaska. Pracowaliśmy czyszcząc las i w przygotowaliśmy tarasy, na których następnie zasadziliśmy kawę! Teraz jesteśmy oddani pielęgnacji i rozwojowi roślin, a wkrótce będziemy zbierać owoce pierwszej kawy posadzonej dwa lata temu!

Inną ważną częścią domu są ogrody, tereny zielone, zwierzęta i ogród. Tu jest dużo pracy, któraś pomaga nam zapewnić żywność korzystając w ten sposób z ziemi otaczającej nasz dom! Niedawno zbudowaliśmy szklarnię, która pozwala nam mieć szczególną kontrolę nad słońcem i wodą, która w tym kraju jest czasami nadmierna.

Kilka tygodni temu,  po wielu oczekiwaniach, Opatrzność Boża po raz kolejny nie zawiodła nas. W końcu rozpoczęliśmy budowę naszego pieca opalanego drewnem. Nie mając odpowiedniego miejsca do umieszczenia go, budujemy „małe” pomieszczenie. Tam ulokujemy piec oraz odpowiednią przestrzeń do gotowania, produkcji chleba i pizzy.

Dziękujemy Panu, który pozwolił Wspólnocie również dotrzeć do tej ziemi, gdzie mogliśmy już kontemplować tak wiele cudów, dzięki wielu dzieciom i rodzinom potrzebującym pomocy, światła i Boga! Dziękujemy Matce Elvirze za to, że spędziła dwadzieścia lat na poznawaniu tej ziemi i błogosławieniu jej swoją obecnością i jej „Tak!”! Dziękujemy wielu przyjaciołom i rodzinom, którzy przez lata czekali, modlili się, wytrwali, zapukali do serca Boga, wreszcie czekali na przybycie Wspólnoty w 2017 roku, a dziś upewniają się, że nasz dom i tak wiele istnień ludzkich może iść na drogę Pana i zmienić się.

Kostaryka, Pacuarito
Bractwo „Pani Królowej od Aniołów”

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2024. All Rights Reserved. Designed by &