Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska
Wiadomość z Jaú

 

”Świętujemy Zstąpienie Ducha Świętego
na Maryję i apostołów w Wieczerniku.„
 

Wiadomość z Jaú

Pięćdziesiątnica 2020
Bractwo Sao Francisco, Jaú (Brazylia)


Kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy najważniejszy okres roku liturgicznego,  czas Wielkiego Postu i poprzez wiele ofiar świętowaliśmy zmartwychwstanie Jezusa, które czyni nas chrześcijanami. Przeżyliśmy uroczystość Wielkiej Nocy z wieloma naukami i refleksjami, a po 50 dniach dotarliśmy do dnia, w którym obietnica się wypełniła. Świętujemy Zstąpienie Ducha Świętego na Maryję i apostołów w Wieczerniku. Pięćdziesiątnica: Duch Święty zstępuje na każdego z nas. W tym tygodniu w naszym bractwie gościliśmy ks.Massimo i brata Petera, którzy nam pomogli, abyśmy mogli przygotować się na przyjęcie daru Ducha Świętego. Oglądaliśmy filmy, słuchaliśmy katechezy, przeżywaliśmy codzienne Msze Św. ks. Massimo, debaty i dzielenie się. W ten weekend mieliśmy również dar powitania naszych konsekrowanych braci, którzy odnowili śluby zakonne, oraz naszej nowej konsekrowanej siostry we Wspólnocie Cenacolo, Daiane. W środę odprawiliśmy Mszę Świętą z ks. Massimo, który zaprosił nas do umocnienia naszej wiary, ponieważ jesteśmy blisko Pięćdziesiątnicy i zbliżamy się do końca długiego oczekiwania: musimy zwracać uwagę na wydarzenia, które nas otaczają, na to, czego słuchamy, że ważne jest aby otworzyć nasze serca, analizując to, co Wspólnota chce nam pokazać.

Wraz z programem liturgicznym w braterstwie mieliśmy dużo pracy, na plantacjach kawa jest pełna dojrzałych owoców, a żniwa stają się coraz bardziej męczące. Chłopaki spędzają dużo czasu na słońcu, i to staje się grą cierpliwości i pokonywania własnych trudności. Wszędzie jest ruch: w ogrodzie, w szklarni, w stajni ze zwierzętami. Cały dom jest zaangażowany i staramy się realizować to, czego się uczymy. W sobotę, w przeddzień święta, dowiedzieliśmy się, że będziemy odprawiać Mszę Świętą, podczas której Daiane złoży pierwsze śluby, a ks. Eugenio, ks. Massimo, br. Slaven i br. Peter odnowią ostatnie śluby. To dla nas ważny dzień i na długo pozostanie w naszej pamięci, że jedna Brazylijka postanowiła oddać swoje życie dla naszej Wspólnoty! Jest to dar, opatrzność, świadectwo nawrócenia i przykład miłości dla nas wszystkich. Ponadto odnowa ślubów naszych konsekrowanych braci odnawia nasze zaufanie i pozwala nam dostrzec powagę naszej Wspólnoty.

Chcielibyśmy podziękować ojcu Jose Carlosowi z miasta Dois Corregos, ponieważ udzielił nam swojego duchowego wsparcia i cieszymy się, że również uczestniczył w tej uroczystości. W swojej homilii ks Eugenio zachęca nas do pytania: „jakie jest nasze powołanie?”. Prosi nas, abyśmy byli prawdziwi wobec Jezusa i zadali mu to pytanie. Z dala od wszystkich rzeczy, które chcemy z egoizmem, aby dobrze zaglądać do siebie i pozwolić Duchowi Świętemu wejść w nas. Tylko jeśli pozwolimy się kierować Jego miłością, możemy być wolnymi ludźmi. Wszyscy możemy poświęcić swoje życie Jezusowi, dając Mu wszystko, biedę i bogactwo. Wysłuchaliśmy świadectwo Daiane i jej podziękowania rodzinie, przyjaciołom i bractwu w Jaú za to, że do tej pory byli kochani i towarzyszyli. Miło jest usłyszeć, jak Jezus przygotował drogę, jak zawsze formował jej życie małymi gestami miłości i jak pomógł jej  znaleźć swoje miejsce we Wspólnocie, wraz z innymi młodymi, dziećmi i osobami konsekrowanymi.

Oto krótki fragment świadectwa Daiane:
„Myślę, że miałam 9 lub 10 lat, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam zakonnicę rozmawiającą o życiu misjonarskim i pomyślałam:„ Chcę być taka jak ona ”… Potem dorastałam i  zostałam nastolatką. Dzięki Bogu moja rodzina zachęciła mnie do pójścia do Kościoła, nawet jeśli sami nie chodzili. Jako nastolatka miałam doświadczenie spotkania Jezusa w grupie modlitewnej i zmieniłam swoje życie. Nie mam „wielkiego” świadectwa życia, ale Bóg zawsze kazał mi szukać czegoś, co napełniało moje serce. Przed Wspólnotą spotkałam 3 inne zgromadzenia, też ich doświadczyłam, ale czegoś mi brakowało… a kiedy przyjechałam do Cenacolo po raz pierwszy i doświadczyłam czegoś innego, czegoś, co poprosiło mnie o powrót. Nie czułam wolności, aby przyjść do bractwa Jaú, ponieważ jest to męski dom, ale nie mogłam nie wrócić … Poczułam coś innego co mnie ciągnęło o to by tu powrócić na każdą Mszę Świętą. Czułam, że moje życie się zmieniło, odczułam radość w życiu tych chłopaków, pełnym cierpienia i tego, co Jezus im uczynił. Kiedy byłam poza Wspólnotą, Wspólnota była we mnie i wiedziałam, że to moje miejsce jest tutaj … ”

Po Mszy zjedliśmy przekąskę i spędziliśmy cudowną chwilę przyjaźni. Nasi przyjaciele oferowali słodycze, a chłopcy robili pizzę. Z przyjemnością się razem spotkaliśmy, biorąc pod uwagę fakt, że z powodu covid19 bractwo jeszcze się nie otworzyło, ale zrobiliśmy wyjątek, podejmując niezbędne środki ostrożności. Przybyliśmy w niedzielę Pięćdziesiątnicy, po tygodniu pełnym nauk, spowiedzi i dzielenia się, aby przygotować się na przyjęcie darów Ducha Świętego. Podczas Mszy Św. Ks.Massimo przypomina nam o początku podróży, o tym, jak się poznaliśmy, o tym, jak doświadczyliśmy Wielkiego Postu od samego początku, a także o tym, jak przeżyliśmy Wielkanoc i czas Wielkanocy … Te dni, chronologicznie, pozwalają nam aby zobaczyć, jakie są nasze serca, zastanowić się nad naszą wol objęcia Jezusa i pozwólcie, aby ogień Jego miłości napełnił nas radością, a jego 7 darów rozjaśnia nasze życie.

Szczęśliwej Pięćdziesiątnicy dla wszystkich!
Chłopcy z Bractwa Sao Francisco

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2024. All Rights Reserved. Designed by &