Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska
Święto Życia w Jastrzębiu


Tegorocznym hasłem święta było:

„Tobie mówię wstań”
z Ewangelii św. Łukasza.

 

Święto Życia w Jastrzębiu

JASTRZĘBIE ZDRÓJ 
19.07.2020 r.
„Święto Życia”… Ta nazwa, to święto, w głowie chyba każdego członka Wspólnoty kojarzy się z ogromną uroczystością, olbrzymim świętem, przynajmniej miesięcznymi przygotowaniami, festiwalem radości, maratonem celebrowania życia, które się odzyskało. Dziękczynieniem Bogu i człowiekowi za to że żyjemy. Radością z tego że istnieje Wspólnota.

Tegoroczne Święto przeżywaliśmy inaczej. Uczyliśmy się świętować życie w warunkach poligonowych, takich jakie właśnie niesie życie. Ze względu na istniejące zagrożenie wirusem spędziliśmy święto wszyscy w Polsce. Nikt nie pojechał do Włoch. Od czwartku uczestniczyliśmy w transmisjach internetowych, łącząc się z domem w Saluzzo. Poza tym kilka dni przed rozpoczęciem, pożegnaliśmy mamę Basię. Poszła do Nieba świętować życie. To najważniejsze. Wierzymy że mamy u Ojca szczególną orędowniczkę. Mimo to myślę że wielu z nas smutek, tak po ludzku, towarzyszył.

Mimo nierozpieszczania nas przez pogodę, przygotowaliśmy w kaplicy zewnętrznej ekran, projektor, krzesła. Pełni chęci na zobaczenie na żywo transmisji oraz duchowego połączenia z braćmi w Italii, rozpoczęliśmy w czwartkowe popołudnie uczestnictwo. Celowo nie napisałem że usiedliśmy, ponieważ u każdego z nas było widać głęboką chęć przeżywania tego święta. Zwłaszcza u młodych chłopaków. Każdego dnia wsłuchiwaliśmy się w homilie, katechezy, świadectwa. Odmawialiśmy różańce. Adorowaliśmy Pana Jezusa. Tańczyliśmy gesty. Z entuzjazmem machaliśmy do ekranu pozdrawiając matkę Elvirę oraz uczestników. Mieliśmy wrażenie że nie ogranicza nas żadna odległość a już na pewno żaden ekran. Wszyscy byliśmy razem. Wszystkie domy wspólnotowe, na całym świecie.

Tegorocznym hasłem święta było „Tobie mówię wstań” z ewangelii św. Łukasza. Słowa, które Jezus wypowiedział przed murami miasta Nain, do zmarłego młodzieńca. Przez cztery dni rozważaliśmy te słowa. Pomagały nam w tym różne osoby, które były zaproszone do wspólnego świętowania, m.in. kard. Shönborn. Każdy z nas dokładnie wie co to znaczy powstać do życia. Co to znaczy powrócić do dobrego życia. Co znaczy zostawić grzech i śmierć a zacząć żyć. W te dni mieliśmy okazję na nowo kontemplować swoje drugie narodziny. Moment podania dłoni przez Jezusa. Uświadomiliśmy sobie też na nowo, lub po raz pierwszy, że powstanie z martwych do nowego życia niesie też ze sobą odpowiedzialność. Odpowiedzialność niesienia Świadectwa o Chrystusie. O zwycięstwie Dobra nad grzechem. Światłości nad ciemnością. Kto raz został dotknięty przez Jego uzdrawiającą moc, nie może o tym nie mówić.

W sobotę do naszego świętowania dołączyła się grupa dwudziestu kilku rodziców z grupy śląskiej. Mogliśmy wspólnie przeżyć dzień w jeszcze bardziej rodzinnej atmosferze. Mszę Świętą, już na żywo, odprawił nasz współbrat ks. Rafał Pniok ze zgromadzenia księży Saletynów. Dotknęło nas gdy zwrócił uwagę na słowa z ewangelii Św. Mateusza „Trzciny zgniecionej nie złamie ani knota tlejącego nie dogasi”. Okruchy dobra, które tkwiły w każdym z nas oraz fakt że byliśmy ciągle dziećmi Boga, nie pozwoliły by Światło w nas zgasło. On na to nie pozwolił. Nie zgasił tlejącego się knota. Jakże dobitnie korespondowały te słowa sobotniej homilii z tegorocznym hasłem „Tobie mówię wstań”. Swoimi świadectwami życia, nawrócenia i życia wspólnotowego podzielili się również bezpośrednio u nas w domu „eksi”. Damian, który uczestniczył z nami od piątku w świętowaniu, Ariel oraz Piotr, który dodatkowo opowiedział o życiu misyjnym we wspólnocie, zachęcając tym samym do odważnego pójścia za Chrystusem.

W niedzielę, na zakończenie, udało się nam połączyć internetowo z Saluzzo i bezpośrednio przekazać pozdrowienia zapewniając wszystkich o tym ze jesteśmy naprawdę zmartwychwstali.
Mamy jednak nadzieję że Boża Opatrzność pozwoli w przyszłym roku przeżyć Święto Życia w bliskości z pozostałymi braćmi i siostrami na żywo, w domu centralnym w Saluzzo.

Panie Jezu, dziękujemy Ci za dar wiary, za matkę Elvirę i całą Wspólnotę Cenacolo. Dziękujemy za nasze zmartwychwstałe życia, za nasze zmartwychwstałe rodziny. Chcemy iść przez życie dając świadectwo temu, jak wiele otrzymaliśmy i obdarzając miłością i dobrocią innych, tak jak my zostaliśmy nimi obdarowani.

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2023. All Rights Reserved. Designed by &