Znajdź nas
na facebooku:

FB img not avaliable
Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working Flague is not working
Wspólnota Cenacolo Polska
Spotkanie rodzin Cenacolo w Rzymie 

”Jesteśmy wdzięczni
za te dni światła…”

Spotkanie rodzin Cenacolo w Rzymie 

Rzym, 30.08 – 4.09 2022 r

Spotkanie rodzin naszej Wspólnoty Cenacolo w Rzymie było historycznym wydarzeniem, prawdziwym darem Boga, spędzonym pomiędzy dniami pełnymi modlitwy, przyjaźni, służby, dzielenia się i światła.

Od razu poczuliśmy się jak w domu, dzięki przyjęciu, które otrzymaliśmy i całej uwadze wszystkich chłopców i dziewcząt, rodziny Andrei i Antonii oraz sióstr z FAC, które otworzyły drzwi swojego domu w Rzymie dla nas.

Co za niespodzianka widzieć organizację z dziećmi, grupy w różnym wieku, muzykę, zajęcia, przygotowaną grę, a wszystko to z wielką miłością i uwagą na ich potrzeby. Podczas gdy dzieci spotkały się w atmosferze przyjaźni i prostoty, rodziny rozpoczęły rekolekcje słuchania, dzielenia się, modlitwy, dyskusji razem z naszymi księżmi.

Ważny czas, aby pomagać sobie nawzajem między parami, które są już we Wspólnocie od kilku ładnych lat, a młodszymi którzy dopiero co kroczyli na drogę małżeńską. Katechezy Matki Elviry i papieża Franciszka były również ważnym i znaczącym punktem wyjścia na każdy dzień.  Dla dzieci i młodzieży pierwszy dzień był czasem na wzajemne poznanie się poprzez zabawę, podczas której można było odkryć cechy i gust każdego z nich. Wszyscy zaangażowali się i poprowadzili, nawet to, że brat Stefano (syn jednego z małżeństw wspólnotowych) troszczy się o nich i ich życie, jest bardzo znaczące i bardzo pomocne, ponieważ on już osobiście przeżywał ich zmagania, zamieszanie, trudy, radości, pytania.

Pomoc naszych dziewczyn, chłopców i braci była również cenna w organizowaniu wszystkiego, w wieczornych spotkaniach, aby dzielić się i myśleć o kolejnym dniu, w przygotowywaniu wszystkiego z zaangażowaniem. Drugiego dnia grupa nastolatków otrzymała ogromny dar pielgrzymki do Asyżu z Ojcem Stefano, braćmi konsekrowanymi, kilkoma dziewczętami i dwiema zakonnicami, co za wielka radość! To był piękny dzień, jeden zakonnik prowadził i towarzyszył grupie, z uwagą opowiadając i wyjaśniając główne miejsca w życiu św. Franciszka i św. Klary, bazylikę, grób, Porcjunkulę i św. Damiano.

Chłopcy byli bardzo zainteresowani, wtedy o. Andrea był bardzo pomocny, nie tylko ze względu na to, co nam powiedział, ale właśnie ze względu na swoją obecność i umiejętność przyciągnięcia ich uwagi. Opowiedział nam o wielu rzeczach, które poruszyły nasze serca. Opowiedział o Porcjunkuli, gdzie wszystko się zaczęło, o tym, że jest jak kawałek nieba, o Bazylice pełnej piękna fresków, gdzie wszystko ma ważne znaczenie w życiu św. Franciszka  krucyfiks z San Damiano, specyfika wszystkiego, co za cenny dar.

Po powrocie z Asyżu były chwile zabawy, a na intuicji O.Stefano także dzielenia się pięknymi przeżyciami. Jak miło jest uchwycić prostotę i wrażliwość ich serc, radość bycia szczęśliwym dla innych. Trzeciego dnia przeżyliśmy dzień gry zespołowej, meczów piłki nożnej, siatkówki, piłki więziennej, przeciągania liny, toru przeszkód, piłkarzyków, gdzie wszyscy uwolnili energię i chęć do wspólnej gry.

Po południu jednak wraz z rodzicami i dziećmi otrzymaliśmy opatrzność na zwiedzanie Rzymu transportowane autobusami turystycznymi, które jeżdżą po mieście, wyjaśniając i opowiadając historię, tradycje miejsc i ich znaczenie. Sobota była dniem bardziej poświęconym refleksji i dzieleniu się, a także przygotowaniu jakiegoś skeczu lub imitacji do zrobienia wieczorem dla rodziców, aby wspólnie przeżyć chwilę radości. Po obiedzie, za sugestią braci, została przestrzeń czasu, aby pomiędzy rodzicami i dziećmi mogła nastąpić chwila dzielenia się w rodzinie, serce do serca, aby spojrzeć sobie w oczy i sobie powiedzieć coś istotnego.

Po południu było bardzo miło przeżyć Godzinę Miłosierdzia razem z rodzinami i zobaczyć, jak każda para odnawia przysięgę małżeńską przed Najświętszym Sakramentem, prezentując zdjęcie swojego ślubu i zdjęcie swoich dzieci. Tego samego wieczoru, przed chwilą radości i wspólnej zabawy, starsze dzieci podzieliły się przed wszystkimi rodzinami swoimi przeżyciami, niepokojami… Był to bardzo ważny moment, w którym się odczuwało tak dużo prawdy i szczerości, ale także pokój i pogodę serca w dzieleniu się. Moment zabawy między rodzicami był bardzo zabawny, przerywany śmiechem, muzyką, tańcem, w którym wszyscy zaangażowali się.

W niedzielny poranek, aby zakończyć wszystko, udaliśmy się wszyscy razem na Plac Św. Piotra aby usłyszeć Ojca Świętego, który przeszedł blisko nas…

Jesteśmy wdzięczni za te dni światła, za przyjęcie i posługę chłopców i dziewcząt z rzymskiego domu Cenacolo, za to, że czuliśmy się jak w domu. Miło było również spotkać się ponownie z siostrami FAC i zobaczyć ich radość z obecności Wspólnoty i dobra, którego pragną dla naszych chłopców i dziewcząt.

Serdeczne podziękowania Matce Elvirze od wszystkich rodzin i dzieci Wspólnoty

Copyright© Wspólnota Cenacolo 2023. All Rights Reserved. Designed by &