Wspólnota Cenacolo Polska

MATKA ELVIRA

GŁOS PAPIEŻA

KSIĄŻKA "PRZYTULENIE"

NASZE CZASOPISMO

3014462B-ABDD-4797-A7A9-509DE754AD4D

20.10.2019. Koszalin

Podczas gali w Filharmonii Koszalińskiej ks. Wacław został wyróżniony nagrodą imienia kard. nominata Ignacego Jeża "Radość płynie z nadziei" za zapoczątkowanie i prowadzenie dzieła Cenacolo w Polsce.

 

 

Drogi księże Wacławie, Laureacie, Kapituło Nagrody, Szanowni Goście!

Czuję się nieco skrępowana tym wystąpieniem, gdyż wiem, jak ks. Wacław unika bycia w centrum zainteresowania. Chyba wziął sobie głęboko do serca przestrogę Pana Jezusa: „biada wam, gdy wszyscy ludzie chwalić was będą” (Łk 6,26).

Więc raczej teraz dziękujmy Bogu za dzieła, których dokonał przez ks. Wacława w naszej diecezji i w Polsce. Jest lipiec 1983 r. Absolwent liceum ogólnokształcącego w Gorlicach, Wacław Grądalski zgłasza się do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, na drugim końcu Polski. W tym samym czasie katolicka zakonnica Rita Petrozzi, znana jako siostra Elvira, zaczyna z pierwszymi narkomanami remont opuszczonej willi w Saluzzo koło Turynu. Powstaje dzieło, które po latach dotrze również do Polski, a Laureat uświadomi sobie zbieżność tych dat. Ale na razie ks. Wacław z woli śp. Biskupa Czesława Domina, w trzecim roku swojego kapłaństwa, zostaje proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Podczelu, w osiedlu opuszczonym przez wojska radzieckie. Widocznie w młodym kapłanie bp Domin dostrzegł cechy, tak sobie bliskie:  wiarę w Bożą Opatrzność i moc oraz wrażliwość na biedę drugiego człowieka. W 92 r. ks. Wacław był jedynym (nie licząc kota) mieszkańcem tego ukrytego do tej pory przed ludźmi osiedla. W ciągu roku nie tylko zorganizował parafię, ale uruchomił ośrodek wypoczynkowy dla dzieci. Jako diecezjalny duszpasterz młodzieży stworzył w Podczelu bazę dla rekolekcji, spotkań formacyjnych, a piątkowe adoracje krzyża przyciągały tłumy z całej okolicy. Bo trwanie przed Jezusem Eucharystycznym i dzielenie się wiarą to niejako znak firmowy Laureata. Modlitwy uczył także jako kierownik pieszej pielgrzymki ze Skrzatusza na Jasną Górę. Dwa lata po śmierci biskupa Domina wraz z kard. nominatem Ignacym Jeżem i innymi osobami powołał do życia Fundację Charytatywną. im. Biskupa Czesława Domina, aby kontynuować jego myśl. Tak jak patron Fundacji, jeśli tylko dawali - brał. Między innymi – dom w Giezkowie. Cierpliwie wyczekiwał dalszych Bożych wskazówek co do przeznaczenia tego domu. W tym czasie, podczas rekolekcji w Medjugorie, spotkał s. Elvirę i Wspólnotę Cenacolo. „To Jezus uzdrawia” – tak założycielka odpowiadała na pytanie o metodę leczenia narkomanów, stosowaną we Wspólnocie. To było TO! Trzeba przeszczepić tę Wspólnotę do Polski. Pamiętam ogromną radość Laureata, gdy w Saluzzo zadecydowano o otwarciu domu w Polsce. Wśród różnych proponowanych lokalizacji było także Giezkowo. Ten dom wybrała s. Elvira: „Bardzo dobry dom, zrujnowany jak oni, będą go odbudowywać razem z sobą”. W niedługim czasie, dzięki rozlicznym znajomościom ks. Wacława przybyły dwa następne domy Wspólnoty: w Jastrzębiu-Zdroju i Porębie Radlnej koło Tarnowa.

Na kilka lat zwolniony z obowiązków diecezjalnych mógł poświęcić się prowadzeniu duchowemu chłopców w Cenacolo. Był spowiednikiem, świadkiem, jak Jezus uzdrawia, świadkiem powrotów „z ciemności do światła”. Tym świadectwem dzielił się w wielu środowiskach, którym równolegle służył. W każdym domu niecierpliwie oczekiwany i żegnany z żalem, że wyjeżdża. Zauważający każdego, z darem Słowa i opatrzności,  tryskający optymizmem i humorem czuje się we Wspólnocie jak ryba w wodzie.

Dziś ubolewa, że nie zna już osobiście każdego chłopaka w polskich domach Cenacolo. Tych, których poznał w tamtych latach zachowuje w pamięci i oni zawsze mogą na niego liczyć. Ciągle patrzy w przyszłość, dostrzega nowe potrzeby i planuje, jak im sprostać. Trudno mu usiedzieć na miejscu. „No, nie ma kiedy wyjechać!” – wzdycha w Skrzatuszu. Miejsc, ludzi, którzy na niego czekają, jest tak wiele.

WYBIERZ JĘZYK

OGŁOSZENIA

EWANGELIZACJA

WIZYTY

887943
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
176
1395
11242

Copyright © Wspólnota Cenacolo 2014. All Rights Reserved.