Wspólnota Cenacolo Polska

MATKA ELVIRA

GŁOS PAPIEŻA

KSIĄŻKA "PRZYTULENIE"

NASZE CZASOPISMO

 

zemb banRekolekcje Wielkopostne
Zembrzyce, marzec 2019

Tegoroczne spotkanie przypadło na pierwszy tydzień Wielkiego Postu. Tematem rekolekcji zemb 2była „Boża Opatrzność”. Miejscem spotkania był Ośrodek wypoczynkowo rekolekcyjny „Totus Tuus” w Zembrzycach niedaleko Wadowic. Już na wstępie odczuliśmy spokojną atmosferę tego miejsca na uboczu, co pozwalało nam lepiej skoncentrować się na przeżywaniu chwil we Wspólnocie. Na rekolekcje przyjechali licznie rodzice z całej Polski.

SOBOTA
W sobotni poranek zgromadziliśmy się w auli gdzie przywitał nas ks. Massimo, z zawodu dentysta. Pozwolił nam się poznać, opowiadając w jaki
zemb 2sposób trafił do Wspólnoty, przekonany, że to On ma coś do zaoferowania. Chociaż Matka Elvira wiedziała, że dentysta może być wielką pomocą dla wielu chłopaków, czekała żeby to on sam zechciał wstąpić w wolności, lecz nie dlatego, że ktoś go o to prosi. Zawierzenie Bożej Opatrzności przez Wspólnotę było tym elementem, który go zaintrygował najbardziej, gdyż zaburzał jego system wartości. Opowiedział nam o drodze rozeznania swojego powołania, które trwało 18 lat. Odmówiliśmy część radosną Różańca Świętego. Spotkanie było ożywione przez pieśni i tańce przygotowane przez chłopaków ze Wspólnoty. Temat rekolekcji rozwinęli Hubert i Slaven – konsekrowani naszej Wspólnoty. Na ogół przez „Opatrzność” rozumiemy dobra materialne. Zagłębiając się w temat rozumiemy, że Bóg wie najlepiej czego nam potrzeba i prowadzi nas do zbawienia różnymi drogami. Zawsze jest ryzyko, że dobrostan zastąpi nam w życiu Boga. Czasem ubóstwo, choroba czy inne trudności są dla nas opatrznością gdyż otwierają nam oczy na Boga.
Po południu był obiad i trochę czasu wolnego, co pozwoliło nam nabrać sił na dalszą częśćzemb 8 programu i poznać się lepiej miedzy nami. Wciągu dnia kapłani posługiwali z Sakramentem Pojednania. Oprócz ks. Massimo, obecni byli również ks. Wacław, ks. Jan, ks. Rafał i ojciec Sławek, którzy wiernie trwają przy chłopakach z naszej Wspólnoty w Polsce. W Godzinie Miłosierdzia wszyscy zebraliśmy się w kaplicy gdzie odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odprawiliśmy Drogę Krzyżową. Następnie w auli wysłuchaliśmy świadectw Michała i Tomasza chłopaków z domu Wspólnoty w Suszcu, którzy podzielili się doświadczeniem jak Boża Opatrzność prowadzi nas we Wspólnocie.
O 17:30 odprawiliśmy Mszę Świętą, której przewodniczył ks. Jan. W swojej homilii o. Sławek nawiązał do fragmentu Ewangelii o powołaniu Lewiego, mówiąc, że Jezus widzi i rozumie potrzeby każdego z nas. To do nas należy decyzja pójścia za nim. Świadomi tego, że jesteśmy grzesznikami możemy doświadczyć jego miłosierdzia. Po Mszy Świętej była kolacja, po której ponownie zebraliśmy się w auli gdzie chłopaki ze Wspólnoty przygotowali przedstawienie,
zemb 3które treścią nawiązywało do okresu Wielkiego Postu, w którym ukazano podstawowe wartości, którymi żyją: jak przyjaźń, wyrzeczenie, poświęcenie. Zobaczyliśmy nagranie wideo z udziałem Matki Elviry, który ukazuje piękno życia w zawierzeniu Bogu. Był to moment bardzo poruszający. Następnie przygotowaliśmy się do Adoracji Eucharystycznej, w której przeżywaniu pomagały intencje i pieśni, następnie Jezus obecny w Eucharystii przechadzał się pośród nas.

NIEDZIELA
W Niedzielę po śniadaniu odmówiliśmy na auli Różaniec Święty, część chwalebną. Po czym ks. Massimo mówił o trzech filarach Wspólnoty Cenacolo: Przyjęcie – Wspólnota jest otwarta i gotowa przyjąć bezinteresownie każdego kto szuka pomocy, Zawierzenie Bożej Opatrzności i Odwaga pójścia tam gdzie Duch Święty prowadzi. Dodał, że jest też tajny, niewidzialny, czwarty filar – Maryja, która zawsze jest obecna tam gdzie jest nasza Wspólnota. W swoim nauczaniu wykazał jak ważne image00035 2jest pozostawianie w wolności i wspieranie pójścia za powołaniem dzieci przez rodziców. Na koniec było kilka ogłoszeń w związku z wydarzeniami wspólnotowymi. Wykonaliśmy wspólne zdjęcie, po czym udaliśmy się do kaplicy na Mszę Świętą.
Ks. Wacław w swojej homilii mówił o kuszeniu człowieka przez diabła, co jest aktualne w życiu każdego. Trudną sytuację w jakiej znajdował się Jezus na pustyni porównał z różnymi problemami, z którymi się borykamy przez co o wiele trudniej oprzeć się pokusie. Nie powinniśmy się martwić i brać życia we własne ręce, tylko zawierzyć Bogu, który wie najlepiej czego potrzebujemy. Będąc narzędziami w jego ręku możemy przyczyniać się do Budowania Królestwa Bożego. Na koniec Mszy Świętej było podziękowanie za wspólnie przeżyty czas oraz błogosławieństwo dla chłopaków, którzy już opuścili domy wspólnoty i poszli w świat głosić Jezusa Zmartwychwstałego w ich życiu. Wszyscy zaśpiewaliśmy pieśń do Ducha Świętego i pomodliliśmy się o Jego dary. Był to naprawdę wzruszający moment dla wszystkich, ale w szczególności dla chłopaków i ich rodzin. Po obiedzie wszyscy pożegnali się, by wrócić do swoich domów. Podsumowując czas rekolekcji był budujący, pozwalał pogłębić znaczenie Bożej Opatrzności w życiu Cenacolo i wreszcie był okazją do lepszego poznania się, nawiązania i zacieśnienia relacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania.
Szczególne dzięki Matce Elvirze za odwagę i intuicję by zawierzyć naszą Wspólnotę Bożej Opatrzności.

GALERIA ZDJĘĆ W BUDOWIE 


 

 

WYBIERZ JĘZYK

OGŁOSZENIA

MODLITWY

EWANGELIZACJA

WIZYTY

793036
Dziś
W tym tygodniu
W tym miesiącu
476
3791
7868

Copyright © Wspólnota Cenacolo 2014. All Rights Reserved.